:: BESPREKINGEN ::
DVDInfo.be >> Bespreking >> I SWEAR
I SWEAR (BLU-RAY)
Bespreking door: Werner - Geplaatst op: 2026-08-31
FILM
John Davidson (Scott Ellis Watson) wordt in het eerste middelbaar gepest omwille van zijn tic nerveux. Dit wordt alsmaar erger wanneer hij voor het eerst een meisje mee uitvraagt naar de cinema, en hij na het zien van een sensuele reclame voor de één of andere chocoladereep het meisje aanmaant zijn pik af te zuigen. John beledigt alles en iedereen waar hij bijstaat, al zijn het zijn broers en zussen, is het het schoolhoofd of zelfs de koningin van Engeland. Het levert hem de benodigde lijfstraffen op, waardoor hij ook een kruis kan maken over zijn keeperscarrière, en het gaat zelfs zover dat zijn ouders de spanning in het gezin niet meer aankunnen en uit elkaar gaan. Maar John kan aan dit alles niets doen: hij heeft het syndroom van Gilles de la Tourette, wat maakt dat hij geen controle heeft over zijn uitspraken, en zodanig vloekt dat zelfs Kapitein Haddock (bekend van de basji-boezoeks en de ectoplasma's) er verlegen van zou worden. Het drijft de arme jongen zelfs tot een zelfmoordpoging, die gelukkig mislukt.




Dertien jaar later, we schrijven intussen 1996, zit de volwassen John (Robert Aramayo) nog altijd met hetzelfde probleem, wat hem de facto ongeschikt maakt voor de arbeidsmarkt. Zijn lot trekt de aandacht van Dottie Achenbach (Maxine Peake), een kankerpatiënte die de moeder is van één van zijn beste vrienden. Ondanks het feit dat bij een eerste ontmoeting John al - ongewild - denigrerend doet over haar ziekte, doorziet Dottie dat John echt wel met een probleem zit waar hij zelf niets aan kan doen. Ze maant hem aan om te stoppen met de medicatie waarvan hij alleen nog maar zieker wordt, en zegt hem vooral dat ze tegenover haar zich nooit moet verontschuldigen voor zijn gedrag. Dankzij haar bemiddeling vindt John bovendien een job als conciërge bij de minzame Tommy Trotter (Peter Mullan), maar als Dottie John naar de Chinees stuurt om dat te vieren, wordt hij onderweg in elkaar geramd omdat hij een toevallige passante hoer genoemd heeft. Het komt tot een proces, en Tommy kan in de rechtbank zelfs de eed niet afleggen zonder de rechter te schofferen, en die laatste is net als de meeste mensen onwetend over Johns ziektebeeld. John richt zijn energie uiteindelijk dan maar op het samenbrengen van Tourette-patiënten, in de hoop dat dit eindelijk erkenning meebrengt voor een ziekte die lang niet als dusdanig erkend is geweest.




I Swear is een biografische prent van de hand van regisseur Kirk Jones, die ons al eerder Waking Ned schonk en hier opnieuw een lowbudget-pareltje aflevert dat inzoomt op de Britse samenleving. Jones' personages zijn mensen van vlees en bloed, en in Robert Aramayo heeft de regisseur een acteur gevonden die tot in de perfectie de tics van de echte John Davidson, die we in de aftiteling te zien krijgen, onder de knie heeft. Hierbij dient gezegd te worden dat ook Scott Ellis Watson op zeer overtuigende wijze een jonge John neerzet. Door hun goed acteerwerk zit je vanaf de eerste minuten helemaal in het oprechte en menselijke verhaal, dat gelukkig nergens té dramatisch wordt, ook niet bij Johns zelfmoordpoging, met af en toe een leuk streepje, vaak zwartgallige, humor. Er zit nochtans ook veel ernstig vlees aan het been van de film, zoals de vertroebelde relatie van John met zijn moeder (Shirley Henderson), die, zonder dat dat uitgesproken wordt, John de schuld geeft van het feit dat haar gezin uit elkaar is gevallen, en maar wat blij is wanneer John door Dottie in huis wordt genomen. Dottie heeft het beste met John voor, maar wanneer ze hem bijvoorbeeld aanmaant om alleen te gaan wonen, geraakt hij in verkeerd gezelschap aanraking met drugs - laten we het erop houden dat het niet verstandig is om een persoon met Tourette in te zetten als drugskoerier, wat ongewild voor één van de grappigste momenten van de film zorgt.




En is er nog hoop voor John? Tourette valt niet te genezen, maar de universiteit van Edinburgh werkt aan een soort van elektrische neurostimulator die tenminste de gevolgen ervan wat kan onderdrukken. Dit resulteert in een slotscène waarin John voor denkelijk de eerste keer in zijn leven een bibliotheek kan bezoeken - waar je stil moet zijn - zonder dat hij door het personeel wordt buitengeflikkerd. I Swear is een niet te emotionele film die toch blijft hangen op het netvlies.

BEELD EN GELUID

Imagine Film brengt een mooie release uit met een helder beeld dat vanaf de eerste scène bijzonder scherp oogt. Gezichtsuitdrukkingen, kledingtexturen en de jaren '80-decors worden met veel detail weergegeven zonder dat het beeld kunstmatig wordt verscherpt. De kleuren zijn bewust ingetogen en natuurlijk, met aardse tinten die de film een authentieke uitstraling geven. Zwartwaarden zijn diep en contrasten blijven sterk, ook in de donkerdere binnenscènes, alhoewel af en toe in de donkere scènes detals wat de mist ingaan. Filmgrain is nauwelijks aanwezig, waardoor de transfer schoon en stabiel oogt. De Blu-ray bevat een DTS-HD MA 5.1-track die uitstekend geschikt is voor een dialooggedreven drama. De dialogen zijn altijd kraakhelder en staan centraal in de mix. De surroundkanalen worden subtiel ingezet voor omgevingsgeluiden, zoals straatgeluiden, publiek of muziek, zonder overdreven effecten. De soundtrack klinkt warm en dynamisch, terwijl de muziek mooi wordt uitgespreid over de voorste kanalen maar de subwoofer slechts spaarzaam wordt gebruikt. De openingsscène met Blue Monday van New Order klinkt dan weer mooi opzwepend, in combinatie met een flashy montage.




EXTRA'S
Waar dit soort budgetreleases anders kaal blijft, heeft Imagine Films hier toch niet veel maar wel goeie extra's voorzien. Er is een reeks interviews waarin de regisseur en de vier voornaamste acteurs aan een Q&A onderworpen worden: Kirk Jones (11:05), Robert Aramayo (8:52), Peter Mullan (4:36), Maxine Peake (10:12) en Shirley Henderson (10:38). Daarnaast is er nog een goeie making of-documentaire (29:51) die naast weetjes over het maken van de film ook aandacht schenkt aan de unieke conditie van John.

CONCLUSIE

Godverdoeme miljaardenondedju! I Swear is een film die tot nadenken stemt en ons het portret biedt van een doodgewone man die met een niet zo doodgewone afwijking geboren is. De Blu-ray biedt een behoorlijk totaalpakket.


cover



Studio: Imagine Film Distribution

Regie: Kirk Jones
Met: Robert Aramayo, Maxine Peake, Shirley Henderson, Peter Mullan

Film:
8/10

Extra's:
4/10

Geluid:
9/10

Beeld:
8,5/10


Regio:
B

Genre:
Biografie

Versie:
Benelux (NL)

Jaar:
2025

Leeftijd:
12

Speelduur:
120 min.

Type DVD:
SS-DL

Barcode:
5425037942560


Beeldformaat:
1.85:1 HD

Geluid:
Engels DTS-HD MA 5.1

Ondertitels:
Nederlands
Extra's:
• 5 interviews
• Making of-documentaire

Andere recente releases van deze maatschappij